• Wpisów: 229
  • Średnio co: 16 dni
  • Ostatni wpis: 1 rok temu, 11:43
  • Licznik odwiedzin: 81 599 / 3735 dni
 
konarski
 
W ostatnim czasie bardzo wzrosło zainteresowanie twórczością Mariana Konarskiego. Udało się odnaleźć wiele interesujących dokumentów. Wśród nich wspomnienia oraz pamiętniki artysty a także artykuły prasowe z okresu jego życia. Rzucają one nowe światło na tę twórczość i ujawniają interesujące fakty. Trwają intensywne prace nad ich porządkowaniem.
Dowiadujemy się m.in., że podczas wystawy paryskiej w 1964 roku interesowali się twórczością Konarskiego znani kolekcjonerzy. Wśród nich Rajmund Duncan - brat sławnej tancerki baletowej Izadory Duncan. Ten 90-letni wówczas koneser sztuki miał swoją galerię w Dzielnicy Łacińskiej.
Zaproponowano wtedy Konarskiemu przeniesienie całej wystawy do Nowego Yorku. Potrzeba było jednak dwóch tysięcy franków na przetransportowanie skrzyń z obrazami. Konarski nie miał tych pieniędzy. Nie miał nawet na przewiezienie obrazów na dworzec kolejowy. Zdjął więc płótna z blejtramów i z rulonem pod pachą wrócił do Polski.
Interesujących informacji dostraczają też wspomnienia Konaskiego z okresu okupacji hitlerowskiej. Wyłania się zupełnie inny obraz historii...

Nie możesz dodać komentarza.